Říjen 2006

Dráp v HP5 bude animován živým hercem

19. října 2006 v 15:26 | Kejsinka |  Novinky
The New York Times zveřejnil článek o používání nových počítačových technologií k vytvoření animovaných postav ve filmech a zmiňuje zde také film Harry Potter a fénixův řád. V článku o společnosti Image Metrics se zmiňují o používání svých počítačových dovedností k tomu, aby mohli živého herce animovat do virtuální podoby - a právě tato metoda bude použita k vytvoření Drápa, Hagridova obřího bratra. Čtěte dále

Kdo je vlastně Nymfadora Tonksová

18. října 2006 v 16:09 | Kejsinka |  Nymphadora Tonksová - Natalie Tena
Nymfadora Tonksová je jak všichni víme fiktivní postavou z knih J.K. Rowlingové. V anglickém originále její jméno ale zní Nymphadora Tonks.
Tonksová se narodila pravděpodobně v roce 1973 (tedy o třináct let mladší než Pobertové, Lily a Severus). Od malička si nechává říkat Tonksová. Pochází z napůl kouzelnické rodiny (její otec Ted Tonks byl mudla, matka Andromeda Tonksová, vlastním jménem Blacková, nejmilejší sestřenice Siriuse Blacka).
Nymfadora se narodila jako metamorfomág, může tedy měnit podle linosti barvu svých vlasů. Její schopnosti se také projevují podle emocí (viz. HPaHBP). Přesto ale bývá barva jejích vlasů extravagantní (růžové i fialové vlasy). Tvar nosu je, mimo jiné, také proměnlivý (bavila tím Ginny a Hermionu). Jinak je popisovaná jako žena s bledým srdcovytým obličejem a jiskrnýma očima.
Nymfadora získala kouzelnické vzdělání v Bradavicích, kde patřila do Nebelvírské koleje. O jejím studiu toho moc nevíme. Podle svých slov ale nikdy nebyla jmenována prefektkou, protože ji k tomu chyběli "některé nezbytné kvality".
Tonksová je popisována jako nepořádná a nešikovná mladá žena (v HP6 jí je 23), což ji však vůbec nebrání svou práci bystrozorky. Momentálně je ve službách Fénixova Řádu.
Nymfadora je přátelská žena, která dobře vychází nejen s kolegy z FŘ, ale s něktěrými čaroději z řad studentů; často je zmiňován její téměž sesterský vztah k Ginny Weasleyové. Je zamilovaná do Remuse Lupina... jak se jeich vztah vyvrbí, na to všichni čekáme...
Co ale možná nevíte, je, že Nymfadora je neteří Narcissy Malfoyové (Andromeda byla její sestrou), což znamená, že je sestřenicí Draca Malfoye. No, zatím se mezi nimi žádné dobré vztahy neprojevili...

Co zaručeně neříkat Voldemortovi

18. října 2006 v 16:06 | Kejsinka |  Vtípky na téma Harry Potter
Zeptejte se "něco tady smrdí-" a významě na něho pohládnete.
Vždycky, když začne mluvit, žačnete si pískat a budete dělat, že vás to nudí.
Vždy, když navrhne nový plán, začněte se nahlas smát a zeptejte se ho, jestli to opravdu myslí vážně.
Řekněte mu, že by mu to s harrym moc slušelo jako kamarádům.
Zeptejte se ho, proč mu tak harry leze na nervy, když je docela milý a hlavně hezký.
Řekněte mu, že si to těmi viteály pěkně posral.
Povězte mu, ať nosí místo černého hábitu růžový.
Pochvalte mu jeho plešku a krásný nos.
Začněte si velmi hlasitě s nějakým smrtijedem vykládat (když bude volďa poblíž), že volďa vám leze na nervy a že litujete, že ste se nedali na brumbálovu stranu.
Řekněte mu, že milujete harryho pottera.
Přimomeňte mu, že brumbál je největší černokněžník všech dob a že mu nesahá ani po kotníky.
Žduchněte ho a pak se hlasitě smějte, když spadne na zem.
Navrhněte změnit znamení na předloktí všechn smrtijedů na růžové srdíčko.
Přemisťujte se těsně vedle něho a hlasitě se smějte, když se lekne.
Začněte se ho srovnávat s harrym potterem (somazřejmě tak, že harry bude ve všech případech lepší).
Řekněte mu, že se mu ta noc, kdy se snažil zabít harryho nějak nevyvedla a že s tím měl počítat a taky že je jako kouzelník uplně neschopný.
Začněte před ním pomlouvat jeho hada.
Řekněte mu, že nechápe, proč musí být smrtijedi vždycky tak vymazaní, jako např. malfoy.
Řekněte, že nemá zapotřebí zabíjet, že na světě je tak krásně a láska je to nejlepší, co ho může potkat.
Řekněte, že kouzlo avada kedavra používají jenom kouzelníci bez mozků a podívejte se mu na hlavu, jakože pochybujete, že ten mozek má.
Když bude mít zase plán na zničení harryho, zasněně se ozvěte a řekněte, že harryho stejně nikdy neporazí a že to moc dobře ví.
Řekněte, že brumbál neumřel doopravdy, že se schovává v zapovězeném lese. až se srtijedi vrátí z lesa s nepořízenou a volďa bude naštvaný, začněte se tvářit ustrašeně a řekněte, že to byla jenom sranda.
Začněte básnit o tom, jaké by to bylo, kdyby brumbál neumřel, a škaredě se podívejte na voldyho.

Slovníček čar a kouzel 2

18. října 2006 v 16:03 | Kejsinka |  Slovníčky
Levicorpus!
Latinský kořen: levo (vznášet se) corpus (tělo)
Účinky: Toto zaklínadlo je neverbální, takže pro jeho provedení nemusíte formuli vyslovovat nahlas, stačí ji říct jen v duchu. Pokud toto zaklínadlo použijete, oběť, na kterou jste při jeho provádění mířili se zvedne do vzduchu a bude viset hlavou dolů, jako by byla za kotník pověšena na neviditelném háku. Oběť se spustí zpět použitím dalšího neverbálního zaklínadla - Liberacorpus! .

Locomotor!
Latinský kořen: loco (umístit, dát, poloha) motor (hýbat)
Účinky: Při použití tohoto zaklínadla předmět začne levitovat a poté ho pohybem hůlky dopravíte tam, kam potřebujete. Například když použijete "Locomotor kufr!" váš kufr se vznese a vy ho jediným mávnutím hůlky dopravíte třeba ze schodů. Je to velice praktické zaklínadlo.

Lumos!
Latinský kořen: luma (světlo)
Účinky: Lumos je jedno z nejpoužívanějších a nejjednodušších kouzel, jaká existují. Po vyslovení formule se rozsvítí špička vaší hůlky a poskytne vám příjemný zdroj světla. Velice lehce také špičku hůlky zhasneme (viz. Nox! ).

Lumos maxima!
Latinský kořen: luma (světlo) maxima (největší
Účinky: Toto kouzlo se používá, když je třeba větší objem světla, například k osvícení velké místnosti apod. Špička kouzelné hůlky se rozsvítí více než u běžného Lumos!.

Lumus solem!
Latinský kořen: luma (světlo)
Účinky: Ze špičky hůlky vystřelí proud světla.

Mdloby na tebe!
Kořen: v angličtině Stupefy! (otupit), latinský kořen stupefactus (omráčený)
Účinky: Pokud se v sebeobraně kouzelník rozhodne použít toto kouzlo, vyletí z konce jeho hůlky červený světelný proud, který způsobí, že zasažený se dostane do stavu bezvědomí. Postižený může nabýt zpět vědomí pomocí kouzla Ennervate! .

Mobili-!
Latinský kořen: mobili (pohybovat se) corpus (tělo) arbustus (rostliny a stromy)
Účinky: Umožňuje pohyb předmětu. Toto zaklínadlo bylo používáno pouze dvakrát v celé Potterovské sérii, v obou případech s jinými příponami. První použití bylo od Hermiony pro pohyb vánočním stromkem. Podruhé bylo použito pro tělo profesora Snapea, když byl v bezvědomí. Kouzlo bude pravděpodobně nejvhodnější pro práci s mrtvolami a bezvědomými těly, ale nemáme žádný důkaz, který by to podpořil.

Morsmorde!
Latinský kořen: mors mortis (úmrtí)
Účinky: Zaříkávadlo, které vyvolá Znamení zla, symbol lorda Voldemorta. Tohoto symbolu se kouzelníci dlouho obávali, protože se objevovalo nad domy kouzelníků a čarodějek, kteří byli zabiti Voldemortem nebo jeho Smrtijedy.

Nox!
Latinský kořen: nox (tma)
Účinky: Toto kouzlo se používá pro zrušení účinků kouzla Lumos! . Zhasne tedy konec hůlky.

Obliviate!
Latinský kořen: oblivio (zapomenout, zapomínat)
Účinky: Paměťové kouzlo je příčinou toho, že se z paměti kouzelníka, motáka nebo mudly vymaže některá její část. Varianta tohoto zaříkadla může být použita pro změny paměti, ale zaříkadlo samotné je mnohem silnější než jeho úprava. I když může existovat kouzlo, které postiženému paměť navrátí, není v kouzelnickém světě moc známé.

Oppungo!
Latinský kořen:
Účinky: Toto zaklínadlo bylo použito pouze jednou, a to k poštvání kouzly vytvořených ptáčků k útoku na Rona, z toho usuzuji, že by mohlo být účinné se všemi kouzly vytvořenými zvířaty, aby dělala to, co si jejich původce přeje.

Periculo!
Latinský kořen: periculum (nebezpečí)
Účinek: Vyřknutím žohoto zaklínadla z vaší hůlky vytryskne proud zářivě rudých jisker.

Petrificus Totalus!
Latinský kořen: petra (skála) totus (celek)
Účinky: Dokonale znehybní oběť, takže se nebude moci pohybovat. Paže postiženého se stáhnou k tělu, nohy se k sobě semknou a postižený nemůže mluvit. Pohybovat se mohou pouze jeho oči.

Portus!
Latinský kořen: porta (brána, dveře)
Účinky: Přemění obyčejný předmět na Přenášedlo. Přenášedlo je předmět normálního vzhledu, který při dotyku donese všechny osoby na určené místo. Popisovaný pocit při přenášení je "jako by se vám zasekl hák pod pupík a vyzvedl vás do výše". K přenosu stačí dotyk pouhou částečkou těla, jako například špičkou prstu, která se potom po dobu přenášení pevně přichytne.

Pouta na vás/tebe!
Latinský kořen: neexistuje; česká věta
Účinky: Toto kouzlo spoutá neviditelným provazem svou oběť. Používá se v jednotném i nožném čísle, takže pokud řeknete Pouta na tebe! a budete se snažit spoutat více lidí najednou, budete je muset spoutávat postupně, proto to množné číslo.

Prior Incantato!
Latinský kořen: priori prius (minulý, předešlý)
Účinky: Má efekt, který vyjeví, která poslední kouzla dělala hůlka, která je očarována. Při donucení dvou hůlek se shodným jádrem, které jsou vlastně "sestrami" dochází k Priori Incantatem, hůlky se spojí jakoby zlatou nitkou, po níž klouzají světelné kapky. Hůlka, jíž se dotkne některá u kapek vydáví kouzla, která dělala od posledního směrem k prvnímu. Pokud se spojení hůlek přeruší, zmizí i stíny kouzel (pokud se vyjevují vraždy, objeví se stíny obětí).

Pulírexo!
Kořen: v angličtině Scourgify! (vymést)
Účinky: Používá se k čištění a úklidu. Dá se s ním vyčistit špinavá klec pro sovu i ústa nepřítele, pokud jsou příliš nevymáchaná (v ústech se objeví velké růžové mýdlové bubliny).

Protego!
Latinský kořen: protego (ochránit)
Účinky: Štítové kouzlo vytvoří ochranu proti méně škodlivým kouzlům, uřknutím a kletbám. Kouzlo se jen odrazí.
Quietus!
Latinský kořen: quies quietis (tichý, klidný)
Účinky: Toto kouzlo se používá pro zrušení efektu kouzla Sonorus!. Hlas nevymizí, ale jen se vrátí do původní hlasitosti.

Reducio!
Latinský kořen: reduco (vrátit se)
Účinky: Je příčinou toho, že se předměty zmenší. Když bylo na předmět použito kouzlo Engorgio! , které ho zvětšilo, toto zaklínadlo ho znovu vrátí do původní velikosti.

Relashio!
Latinský kořen: neznámý
Účinky: Pravděpodobně pomáhá k vaření něčeho, ale obvykle se využití kouzla v knihách bylo s vodou. Slouží jako náhrada hořáku, protože ohřívá vodu.

Reparo!
Latinský kořen: reparo (obnovit, opravit)
Účinky: Spraví jakoukoli rozbitou věc, rozbitou ať už kouzly nebo silou mudlovskými prostředky.

Repellentus!
Kořen: v angličtině Impervius! (nepropustný, odolný)
Účinky: Toto kouzlo dělá předměty voděodolnými a pomáhá proti zamlžení, použito v dešti na brýle, aby po nich voda jen neškodně stekla a jejich majitel měl stále dobrý rozhled.

Rictusempra!
Latinský kořen: rideo risi risum (smát se něčemu, smát se)
Účinky: Lechtací kouzlo způsobuje, že oběť se začne nekontrolovaně smát. Důsledek kouzla může být zastaven zaklínadlem Finite Incantatem!.

Riddikulus!
Latinský původ: ridiculus (směšný)
Účinky: Toto zaklínadlo se používá pro zbavení se bubáka. Aby bylo kouzlo provedeno účinně, musí si jeho původce představit bubáka pozměněného do něčeho zesměšňujícího (např. pavouk -> pavouk s kolečkovými bruslemi na nohou) a vyřknout zaklínadlo. Bubák se promění v to, co si kouzelník představoval a potom už stačí jen mávnutí hůlkou a bubák zmizí.

Sectumsempra!
Latinský kořen: sectura (řezání)
Účinky: Z těla a hrudi oběti tohoto kouzla vytryskne proudem krev, protože vzniknou hluboké rány. Bez včasného zacelení ran pomoci kouzel raněný vykrvácí.

Serpensortia!
Francouzský původ: serpent (had), sortir (had)
Účinky: Vykouzlí dlouhého černého hada připraveného k útoku, který vyleze z kouzelníkovy hůlky. Odstraní ho kouzlo Serpenta evanesca!.

Silencio!
Latinský kořen: silens (tichý, klidný)
Účinky: Po použití tohoto kouzla postižený nemůže vydat ani hlásku, ať otvírá ústa a pokouší se mluvit, jak chce. V knihách se ale neobjevilo žádné zaklínadlo, které by účinky tohoto kouzla zrušilo, i když nejspíše existuje.

Sonorus!
Latinský kořen: sono (zpívat, dělat hluk)
Účinky: Zaklínadlo Sonorus udělá hlas mnohem hlasitějším, asi jako kdyby místo něj byl použit mudlovský megafon. Hlas navrátí do normálu zaklínadlo Quietus! .

Ševelissimo!
Latinský kořen: neexistuje, protože kořen je český - ševelit
Účinky: Zaplní uši všech nežádoucích osob v místnosti nevysvětlitelným šumem, přes který není slyšet žádný jiný zvuk.

Tarantallegra!
Latinský kořen: tarantella (tanec)
Účinky: Nohy osoby postižené tímto kouzlem začnou nezadržitelně stepovat proti vůli jejich majitele. Zrušení tohoto zaklínadla je možné kouzlem Finite Incantatem! .

Tergeo!
Latinský kořen: tergeo (otírat, utírat, vytírat, čistit)
Účinky: Další z kouzel, jež byla použita jen jednou. Toto zaklínadlo omyje z obličeje zaschlou krev.

Waddiwasi!
Latinský kořen: neznámý
Účinky: Posloužilo k vytažení kousku žvýkačky z klíčové dírky (kterou tam samozřejmě nastrčil Protiva). Můžete jím ale cokoli vrazit komukoli do levé nosní dírky… Nezkoušet!

Wingardium Leviosa!
Latinský kořen: levo (vznášet se, zdvihnout)
Účinky: Toto kouzlo donutí předměty vznášet se. Když se očarovaný předmět ocitne ve vzduchu, může s ním být pohybováno pohyby hůlky kouzelníka, jenž je původcem tohoto zaklínadla, které je nejjednodušší kouzelnou formulí vůbec.
Zapoměňte!
Kořen: český kořen vysvětlovat snad nemusím
Účinky: Osoba, na kterou se kouzlo použije zapomene naprosto všechny údaje ze svého minulého života.

Žer slimáky!
Kořen: ryze česká věta, anglický originál jsem bohužel nenašla
Účinky: Osoba, proti níž je kouzlo namířeno bude zvracet slimáky. Proti tomuto zaklínadlo neexistuje žádná protikletba, postižený prostě musí s umyvadlem pod bradou čekat, dokud zásoby slimáků v jeho žaludku nedojdou.

Slovníček čar a kouzel 1

18. října 2006 v 16:03 | Kejsinka |  Slovníčky
Accio!
Latinský kořen: accedo ( přiblížit, přijít blíže/být přidán (u věcí) )
Účinky: Toto kouzlo je používáno k pohybu věcí směrem k vám, kdekoli se nacházejí. Základ kouzla tkví ve vyslovení formule; čím dále se předmět nachází a čím je větší, tím je těžší jej přivolat.

Alohomora!
Latinský kořen: neznámý
Účinky: Zaklínadlem Alohomora se dají odemknout dveře a další předměty, když jsou zamčeny. Kouzlo také odemkne většinu dveří a předmětů uzamčených kouzly (viz. Collorportus! ), ale některé ne, jako například jedny z dveří Oboru záhad ve Fénixově řádu.

Anapneo!
Latinský kořen: apnoe (zástava dýchání ve spánku)
Účinky: Použitím tohoto zaklínadla se zbavíte nepříjemného zaskočení a můžete opět volně dýchat.

Aparecium!
Latinský kořen: appareo (obnovit viditelnost, objevit se, patrný)
Účinky: Kouzlo bylo použito pouze jednou, a to Hermionou. Zviditelňuje neviditelný inkoust.

Apparate!
Latinský kořen: appare (objevit se)
Účinky: Způsobí to, že předmět zmizí z nějakéh místa a objeví se na jiném.

Avada Kedavra!
Arabský kořen: abracadabra (nechť je tato věc zabita)
Účinky: Jedna z nejhorších kleteb, která vraždí. Mnoha kouzelníky je považována za naprosto nehorší, protože zabije cokoli nebo kohokoli. Také se stala jednou z Kleteb, které se nepromíjejí, kleteb, jejichž použití je ilegální a stanete se pro něj jedním z Azkabanských vězňů (viz. Crucio! a Imperio!).

Avis!
Latinský kořen: avis (pták)
Účinky: Používáme ke zkoumání hůlky, můžou z ní vylétnout malí ptáčci, kteří ukazují na pracovní kondici.

Balit!
Kořen: český
Účinky: Zabalí vám věci, a když ho umíte opravdu dobře, samy se srovnají a ponožky se dokonce stočí do oněch známých klubíček.

Bombarda!
Latinský kořen:bombarda (puška, dělo)
Účinky: Toto kouizlo má stejný účinek, jako by vaše hůlka vystřelila menší dělovou kouli…Colloportus!
Latinský kořen: colligo (upevnit, pevně spojit)
Účinky: Užívá se k uzamčení dveří nebo věcí, které mohou být uzamčeny. Kouzlo ale snadno otevře zaklínadlo Alohomora! , takže jeho použití je účinné jen proti mudlům, motákům, nebo může sloužit k pozastavení kouzelníka (asi tak na vteřinu).

Crucio!
Latinský kořen: crucio (mučení, utrpení)
Účinky: Kletba Cruciatus způsobuje krutou bolest komukoli, kdo je vystaven jejímu působení. Při působení delším než jedna minuta může způsobit trvalé poškození mozku (jako se to stalo Frankovi a Alici Longbottomovým). Snad právě proto je další ze třech Kleteb, které se nepromíjejí (viz Avada Kedavra! a Imperio! ).

Deletrius!
Latinský kořen: deleo (vyhladit, vymazat, zrušit)
Účinky: Po použití tohoto kouzla předmět zmizí. Pokud je kouzlo provedeno nesprávně, může postupně blednout nebo také zmizet jen jeho část.Diffindo!
Latinský kořen: diffundo (rozrůst se, rozptýlit se, vylévat)
Účinky: Toto zaklínadlo donutí předmět, aby se rozdělil nebo rozbil. Hlavním základem úspěchu tohoto kouzla je hůlka.

Dissendium!
Latinský kořen: dissimulo (zatajit, maskovat)
Účinky: Formule kombinovaná s poklepáním hůlkou otevře hrb sochy jednooké čarodějnice, která se nachází ve třetím patře bradavického hradu. Kouzlo by tedy mělo otevírat tajné vchody a chodby.

Engorgio!
Latinský kořen: neznámý
Účinky: Po použití tohoto kouzla se tvor zvětší asi na dvojnásobek své původní velikosti.

Ennervate!
Latinský kořen: neznámý
Účinky: Používáno pro oživení osob, které byly uvedeny do bezvědomí kouzlem Mdloby na tebe!. Pokud je někdo tímto zaklínadlem oživen, otevřou se mu oči a jsou oslepené. Smysly se ale rychle vrátí.


Evanesco!
Latinský kořen: evanescence (vyprchat, zmizet)
Účinky: S pomocí tohoto kouzla mohou věci mizet. Ve Fénixově řádu bylo toto kouzlo používáno pro odstranění lektvarů z kotlíku nebo pro uklizení svitků pergamenu. Proč předměty vymizí nebo nevymizí celé nevíme. Kouzlo, které přivede předměty zpět možná existuje, ale nemůžeme to potvrdit ani ověřit, protože jsme pouzí mudlové.

Everte Stati!
Latinský kořen: everte (vyvrátit, podkopat), stati (rovnováha)
Účinky: Nepřítel ztratí rovnováhu a upadne.

Expecto Patronum!
Latinský kořen: exspecto (hledat, očekávat) patronus (patron, ochránce)
Účinky: Zaklínadlo Patronus je vysoce pokročilá magie, které se učí až po zkouškách NKÚ a odráží útok mozkomorů. Když ho použijete, kouzlo vytvoří Patrona, který vás ochrání proti mozkomorům. Podoba Patrona je u každého kouzelníka jiná, protože odráží osobnost svého tvůrce. Pro jeho vytvoření musíte vyřknout zaklínadlo a soustředit se přitom na nějakou vaši šťastnou vzpomínku, čím bude vzpomínka šťastnější, tím mocnějšího Patrona vykouzlíte. Ochranu proti mozkomorům vám toto kouzlo zajistí díky tomu, že pro jeho vytvoření využijete to, čím se mozkomoři živí - štěstí, naději a přání zůstat naživu.

Expelliarmus!
Latinský kořen: expello (odstranit, vypudit, vyhostit)
Účinky: Odzbrojující zaklínadlo se používá pro něčí odzbrojení, nejběžněji při soubojích. I když je to jednoduché kouzlo, může kouzelníkům a čarodějkám dostat se z vypjatých situací a nepříjemných setkání tak, jako se to povedlo Harrymu na konci Ohnivého poháru při střetu s lordem Voldemortem.

Feraverto!
Latinský kořen: fera (šelma, divoké zvíře)
Účinky: Změní jakékoli zvíře v pohár odpovídající velikosti.

Ferula!
Latinský kořen: neznámý
Účinky: Toto kouzlo vytvoří dlahy a obvazy a provizorně zafixuje poraněnou nebo zlomenou končetinu.

Finite Incantatem!
Latinský kořen: finis (konec, hranice)
Účinky: Zruší účinky právě probíhajícího kouzla.

Flagrate!
Latinský kořen: flagro (planout, rozpálit, jas)
Účinky: Toto kouzlo bylo použito ve Fénixově řádu, pro vytvoření ohnivých křížů, které informovaly o tom, jaké dveře už na Odboru záhad Hermiona otevřela.

Furnunculus!
Latinský kořen: neznámý
Účinky: Kletba Furnunculus je příčinou vypučení nepříjemných nežitů. Neměla by se ale kombinovat s kouzlem vyvolávajícím rosolovatění nohou, protože postiženému vypučí po celém obličeji tykadla nebo chapadélka.

Impedimenta!
Latinský kořen: impedimentum (překážka, nesnáz)
Účinky: Znehybní nepřítele, ale když se kouzlo metá po zbroji nebo jiným kovovým předmětům, mine se účinkem a neškodně se odrazí. Při zasažení kouzlem osoba "zmrzne", ale po chvíli se začne být oběť schopna pohybu.

Imperio!
Latinský kořen: imperium (mocnost, autorita, povel, nařízení, dozor)
Účinky: Kletba Imperius se používá pro kontrolu nad chováním osob. Někteří opravdu nadaní kouzelníci se ale účinkům této kletby dokážou bránit a zdaleka nejsou tak povolní jako jiní, je to ale velice pokročilá obrana proti černé magii. Ve stavu zakletí touto kletbou je mudla, kouzelník nebo moták schopen všech věcí, které by normálně nedokázal. Dokáže věci, které by normálně jeho pud sebezáchovy, reflexy nebo láska zavrhly, je schopen zabít své nejbližší nebo sebe, je schopen toho, co by přeze své fobie normálně nedokázal a je v plné moci kouzelníka, jenž kletbu vyslal. Díky tomu je to poslední z Kleteb, které se nepromíjejí (viz. Avada Kedavra! a Crucio!).

Immobilis!
Latinský kořen: immobilis (nehybný)
Účinky:Zmrazovací kouzlo - znehybní nepřítele.

Incarcerous!
Latinský kořen: carcer (vězení, cela, žalář)
Účinky: Toto kouzlo používala v knihách pouze profesorka Umbridgeová. Když Umbridgeová použila kouzlo proti kentauru Magorianovi, "provazy vyletěly provazy jako klubko hadů a pevně ovinuly kentaurovu hruď a spoutaly mu ruce."

Incendio!
Latinský kořen: incandia (oheň)
Účinky: Kouzlo, které rozdělá oheň.

Klihando!
Latinský kořen:
Účinky: Osobě postižené tímto kouzlem se přilepí jazyk na patro, takže nemůže vydat ani hlásku a navíc je to docela nepříjemné.

Legilimens!
Latinský kořen: lego (chytat, vybrat si, sbírat, číst)
Účinky: Používá se pro čtení myšlenek. S jeho pomocí se dá vniknout do cizí mysli a zahlédnout záblesky jeho vzpomínek a snů.

Původ jmen v HP

18. října 2006 v 15:57 | Kejsinka |  Co by vás mohlo zajímat
Abraxan (jeden z velkých koní, kteří v Ohnivém poháru přivezli delegaci z Krásnohůlek) - je to jméno koně, který tahal po obloze vůz se slunečním bohem Heliem. Z řecké mytologie.
Accio (přivolávací kouzlo) - "accedo" je latinský výraz pro přivolat.
Alastor - řecký bůh, který žádal pomstu na lidech, také skotský ekvivalent jména Alexandr.
Albus - v latině znamená bílý, také moudrost. A nebo vládce Británie v době smrti císaře Pertinaxe, Decimus Clodius Albinus (Albinus = Albus). Pokusil se uchvátit trůn, ale skončil stejně jako Caesar v alianci s calším vládcem, Septimem Severem. Poté, co Severus porazil své rivaly se Albinus znovu pokusil o uchvácení moci. To vyústilo v krvavou bitvu u Lyonu.
Aparecium (kouzlo odhalující neviditelný inkoust) - "appareo" je opět z latiny a znamená přivolat.
Aragog - ne nepodobné slovo "arachnid" znamená pavouk.
Argus - z řecké mytologie. Příšera se stovkou očí, která vše viděla.
Arthur - Artuš - král Artuš. Vůdce ve starých časech, který porazil sasy. Sjednotil lid Británie, který v době jeho vlády žil v harmonii a blahobytu.
Avada Kedavra - aramejská fráze, v originále "abracadabra" znamenající "může být zničeno".
Avis (kouzlo, které z hůlky vykouzlí ptáky) - latinský ekvivalent slova pták.

B

Bagman (v češtině Pytloun) - člověk schraňující peníze, vyděrač.
Bazilišek - basiliskos znamená "malý král" nebo "malicherný krutovládce". Některé pověsti baziliška popisují, jako ptáka s hadím ocasem, který chrlí oheň a zabíjí pohledem. Další jej velebí, jako krále hadů a přisuzují mu božskou moc.
Beauxbatons (česky Krásnohůlky) - francouzský výraz pro "krásné hůlky".
Bellatrix - bledá hvězda tvořící levé rameno souhvězdí Orionu. Bellatrix je známa, jako "ženská válečnice".
Binns, Profesor - "bin" je britský výraz pro odpadkový koš. Mnoho studentů považuje jeho předmět za odpad.
Bode - slovo znamená být znamením nebo zastavit zdržení.
Boggart (česky bubák) - "Baggart" je irské slovo. V překladu je to výhružka.

C

Charlie - zdrobnělina od jména Charles, znamená mužný a silný.
Cho - japonský výraz pro motýla. V korejštině toto slovo naopak znamená "krásná".
Colin - znamená mladý, dítě nebo také vítěz.
Cornelius - viz Lucius. Může též znamenat pevný (díky Abogarth).
Cruciatus - "Crucio" je latinský výraz pro slovo mučit. • Kletba Cunjunctivitus (oslepí protivníka) - vědecký výraz pro akutní zánět spojivek.

D

Deletrius (odstaňovací kouzlo) - latinský výraz pro slovo vymazat.

Densuageo (kouzlo po kterém rostou zuby) - "dens" v latině znamená zuby a "auctus" znamená zvětšit, taktéž v latině.

Diffindo (Harry to užil pro roztržení Cedricovy tašky) - v latině slovo "Diffundo" znamená rozházet.

Dissendium (otvírá hrb čarodějnice a vchod do tajné chodby) - má původ v latině, kde znamená "udržet tajemství".
Dolores - dáma žalu.
Draco - Draco je souhvězdí vypadající, jako drak, ale ve skutečnosti je to had. V latině slovo draco znamená "drak". V Řecku také žil vládce, který se jmenoval Draco. Byl známý svými krutými tresty pro sebemenší zločin. Draconian znamená též hrubý, krutý.
Dumbledore (česky Brumbál) - staroanglický výraz pro čmeláka. JKR řekla, že tohle jméno vymyslela, když si Brumbála představila procházet se po hradě a bručet si pro sebe.
Durmstrang (česky Kruval)- "Sturm und drang" je německá fráze znamenající "bouře a tlak". Hnutí Sturm und Drang bylo literárním hnutím v preromantismu. Mezi jeho představitele patří například J.W. Goethe nebo Fridrich Schiller.
Dursley - město nedaleko místa narození JKR.

E

Ennervate (kouzlo pro oživení omráčeného) - když jej vyslovíme s dvěma n, bude znamenat "dodat odvahu", s jedním n to bude znamenat "slábnout". V knize jsou samzřejmě dvě n.
Elphias Doge (česky bylo přeloženo jako Elfias Dóže) - doge byl titul vládce Benátek od 8. do 18. století. 'Corno', což je v italštině roh, byla čepice, kterou doge nosil jako symbol. Právě tu ukazuje Pošuk Harrymu na fotce Řádu. Magus Eliphas Levi byl zase francouzský okultista z devatenáctého století.
Evanesco (kouzlo zmizení) - z latinského výrazu "evanescence", což v překladu do češtiny znamená prázdnota, zmizení.
Expelliarmus (odzbrojuje) - slovo kombinované z latinských výrazů pro slova vyhodit a zbraň.

F

Fawkes - Guy Fawkes byl anglický spiklenec, který se pokusil vyhodit do vzduchu anglický parlament. Byl odhalen a popraven, ale na jeho počest se pořádají oslavy doprovázené ohňostroji.
Felix Felicis - latinský výraz pro "štěstí".
Figgová, Arabella - "Fig" znamená nedoslovný a "fig leaf" znamená ukrývat, kamuflovat.
Filch - synonymum slova ukrást.
Finite incantatem (zruší kouzla) - "finis" v latině znamená ukončit.
Firenze - italský název Florencie.
Flitwick (česky Kratiknot) - město v Anglii. Taky to může znamenat pohyb hůlky - flip (pro pohyb z jednoho bodu do druhého) a wick (hůl omotaná bavlněnými vlákny).
Fleur Delacourová - ve francouzštine znamená "fleur de la coeur" sousloví "květina dvora". A nebo couer může znamenat srdce (víly útočí na mužská srdce).
Fluffy (česky Chloupek)- "Cerberus" byl v řecké mytologii trojhlavým psem, který chránil vstup do podsvětí (jen s tím jménem to moc nemá společného).
Fudge (česky Popletal) - "Fudge" znamená nesmysl.

G

Gilderoy (česky Zlatoslav) - krásný lupič. Také možná od slova "gilded", což znamená mít velmi pěkný zevnějšek, ale bezcenný. Slovo "roy" pochází se staré francoužštiny a znamená král nebo vznešený.
Ginny - "Ginevra," italská žena lidu. Guinevra byla ženou Artuše, kterého později podvedla s Lancelotem (díky janě). Slovo "guinevere" je výraz pro mořskou pěnu (díky Neviathiel).

H

Harry - oblíbené jméno JKR. Je anglosaského původu a znamená "moc".
Hedvika - svatá žijící v Německu na přelomu 13. a 14. století. Znamená "útočiště v bitvě."
Hermes - řecký posel. Též možno interpretvat podle Hermese Trismegitose, který se považuje za "zakladatele" magie (díky Abogarth).
Hermiona - znamená dobře narozena nebo kámen. Je to ženská obdoba Hermese. V řecké mytologii byla dcerou Heleny Trojské a krále Menelaa Spartského. Je to také postava ze Shakespearovy Zimní pohádky.

I

Impedimenta (používáno na odražení útoku) - "Impedio" v latině znamená "zhatit".
Imperius - "Impero" v latině znamená kontrolovat. "Imperium" je "absolutní kontrola".
Incarcerous (kouzlo spoutání) - kořen slova pochází z latinského "carcer", což znamená cela, vězení.
Incendio (kouzlo zapalující ohěň) - heň se v latině řekne "incendia" - tedy odtud kouzlo.

L

Legillimens (kouzlo čtení mysli) - výraz "lego" v latině znamená poskládat, vybrat, projít, číst, popřípadě nahromadit.
Lily - čistý.
Lockhart - město v Austrálii blízko Wagga Wagga ("Složte báseň na téma, jak jsem porazil vlkodlaka z Wagga Wagga").
Locomotor (levitovací kouzlo) - "loco" znamená umístit popřípadě dát a "motor" znemaná pohybovat se.
Lucius - stejné jako Lucifer (ďábel). Může též znamenat světlý, lesknoucí se. Byl označován za Jitřenku, přinášel lidem osvícení (díky Abogarth).

Římský generál Lucius Cornelius Sulla byl násilím uchvácen římským lidem. Lid byl poražen a Sulla převzal kontrolu jako diktátor. Poté eliminoval mnoho populárních nařízení a navrátil je do Římského Senátu, který kontroloval lid a nastolil tvrdý stát.

Lumos (rozsvěcuje hůlku) - "Lumen" je latinský výraz pro světlo, "luminous" znamená v angličtině "vypouštět světlo".
Luna (česky Lenka)- římská bohyně měsíce. Také alchymistický termín pro stříbro.
Lupin - Lunar znamená Měsíc. Lupin znamená vlčí. Canis Lupus je odborný název vlka. Také existuje květina, která se jmenuje Lupina. Její název v češtině znamená vlčí bob (díky Blackie).

M

Malfoy - "Mal foi" znamená ve francouzštině "špatná víra". Podobná je fráze "Mal fait", což může být interpretováno, jako "špatně stvořen" nebo "zlý skutek". V legendě o Artušovi je Lancelot (jeho nejlepší rytíř a zrádce) někdy nazýván "Le Chevallier Mal Fait" - "rytíř, konající zlé skutky".
Marietta - znamená "malá trpitelka".
Minerva - v římské mytologii bohyně moudrosti, v řecké bohyně války. Dávala přísné tresty.
Mirror of Erised (česky Zrcadlo z Eridsedu)- erised čteno pozpátky znamená desire, což je anglický výraz pro vášeň. To co je napsáno na rámu zrcadla říká: Neukáži ti tvoji tvář, ale to po čem tvé srdce nejvíce touží.
Mobilicorpus (kouzlo umožňující pohybovat s někým) - advozeno od latinského "monil" - pohybovat se a "corpus", což je výraz pro tělo, taktéž z latiny.
Moody - znamená náladový nebo také "ve špatné náladě".
Morsmordre (vykouzlí Znamení zla) - kombinace mezi "mors", což v latině znamená smrt a "modere", což je latinský výraz pro kousnutí. Kousající smrt? Ne - Smrtijedi.
Mundungus - smrdící tabákem.

N

Nagini - "Naga" je výraz pro hada. Slovo pochází z indického sanskrtu.
Neville - starofrancouzský výraz pro "z nové úrodné země".
Nicholas Flamel - Skutečný alchymista, který se snažil vyrobit kámen mudrců (vzpomeňme na Hugův román chrám Matky Boží v Paříži - jeho jméno je zde často zmiňováno). Po desetiletí se snažil vyrobit esenci, která by měnila kov ve zlato a zajišťovala nesmrtelnost.
Nimbus - znamená "mrak". Byl to také bůh z řecké mytologie.
Norrisová, Paní - postava z románu od Jane Austenové.
Nox (zhasne hůlku) - latinský výraz pro temnotu.

O

Obliviate (maže paměť) - latinské "oblivio" znamená zapomnětlivost.
Orchideus (z hůlky vyrazí květy) - Orchidej je druh květiny.

P

Padma - v sanskrtu znamená lotos. V hinduistické mytologii to bylo jiné jméno pro hlavní postavy Ramajany, Rámu a bohyni Lakšmí. Padma je také bohyní posvátné řeky Gangy. Patel, což je stejné, jako Patil je obyčejné indické příjmení.
Parvati - hindská bohyně, vdaná za Šivu ničitele. S ním měla dítě - Ganéšu , který byl popraven Šivou, ale ten jeho hlavu na popud Parvati nahradil hlavou sloní.
Patronus (kouzlo proti mozkomorům) - v latině má význam ochránce.
Peeves (česky Protiva)- "Peeve" znamená "malý ďábel" nebo něco co vám leze na nervy.
Percival - jeden z legendárních Artušových Rytířů kulatého stolu. Znamená "proniknout údolím" nebo "ničitel".
Pettigrew - tak pro tohle jsou dvě vysvětlení. Prvně "petty-grew" znamená vyrůst v někoho malicherného, nebo druhá interpretace "pet - I - grew" což maskuje incident v Chroptící chýši, kde Petr vyrostl z Ronova mazlíčka (anglicky pet) v člověka. Také možná ze slova petit - francouzsky malý, grew vzrůst, což by znamenalo "člověk malého vzrůstu", kterým Pettigrew bezesporu je.
Pinceová, Madam - Pince-nez ve francoužštině znamená "skšípnout nos". To jsou jinak brýle bez nožiček za uši, které drží přiskřípnuté na nose jen v rámcích.
Portus (kouzlo, které udělá z předmět přenášedlo) - "porte" znamená v latině brána nebo vchod.
Priori Incantatem (vyvolá předešlá kouzla) - slovo "priori" či "prius" má český ekvivalent ve slově předcházející.
Protego (obranné kouzlo) - samotné slovo latině znamená ochraňovat.

Q

Quibbler (česky Jasnovidec)- "quibble" znamená hrát si se slovy, aby se skryla pravda nebo důležitost. Je to archaický výraz pro slovo "pun", což ná význam slovní hříčka.
Quietus (zruší kouzlo Sonorus) - "quiet" je anglicky tichý. V latině "quietus" znamená být potichu.
Quirrel - pravděpodobně odvozeno od slova squirrel - veverka. Profesor byl vystrašený, stejně jako bývají veverky, aby ukryl svoje spojenectví s Voldmortem.

R

Reducio (scvrkávací kouzlo) - "reduce" znamená v angličtině zmenšit.
Regulus - jméno hvězdy v souhvězdí lev alfa. Ačkoliv je to celkem zvláštní, jelikož Regulus nebyl z Nebelvíru, který má ve znaku lva. V mytologii byl lev také symbolem síly a čistoty - čisté krve.
Remus - bratr Romula, zakladatel Říma. Byl zabit rukou Romula. Oba byli odkojeni vlčicí.
Reparo (opraví zničené věci) - slovo z latiny, v překladu opravit.
Riddikulus (kouzlo proti bubákovi) - "ridiculous" znamená v angličtině absurdní.
Ron - znamená poradce krále. Zajímavé, když to dáte dohromady s Artušem.
Ronan - irský svatý.

S

Serpensortia (přikouzlí hada) - slovo "serpent" je z angličtiny je to básnický výraz pro hada. "Sortir" je z francoužštiny a znamení "vyjít ven".
Severus - Sever znamená odseknout, slovo "severe" znamená krutý, striktní. V antických dobách, Lucius Septimius Severus znovu obnovil stabilitu impéria. To po rezignaci Commoda (viz Albus). Po Commodově smrti následovala bezprostředně občanská válka.
Sibyla - sibyly byly slavné antické věštkyně. Nejznámější z nich si po otázcem, co by si přála, přála žít tak dlouho, kolik měla zrn obilí ve dlani. Bohužel si zapomněla přát také věčné mládí.
Sirius - nejjasnější hvězda na noční obloze (souhvězdí Velkého psa). Je také známa, jako psí hvězda, často se jí také dává přívlastek "pálící hvězda".
Sinistrová, Profesorka - latinské "sinister" znamená nalevo. Ve starých kulturách (například Mezopotámie), byla levá strana vždy spojena se zlem nebo černou magií.
Skeeter, Rita (česky Rita Holoubková)- "Skeeter" ja zkrácenína slova"mosquito" - moskyt. Na celé naší planetě najdete jen málo otravnějších forem života.
Sonorous (kouzlo pro hlasitost) - "Sonorus" v latině znamená hlučný.
Sprout, Profesorka (česky profesorka Prýtová) - slovo "sprout" znamená vypučet, vyrůst.
Snape - město v Anglii, člověka se stejným jménem JKR osobně znala.
Stupefy (kouzlo pro omráčení) - slovo v angličtině znamená "zakalit smysly".

T

Tom Rojvol Raddle - jednoduchý anagram, po přehození písmen získáte slova Já, lord Voldemort.
Toujours Pur (heslo rodiny Blacků) - znamená "vždy čistý". Vzpomeňte, jak téměř celá rodina pohrdala lidmi bez čisté krve.

U

Umbridgeová - zní, jako "umbrage," což je pocit strachu způsobený přestupkem, pocit dotčení. Také to může znamenat stín, obrana nebo "žárlit na někoho, protože vás zastiňuje".

V

Veritaserum (lektvar pravdy) - "veritas" je latinsky pravda, "serum" je lektvar.
Viktor (Krum) - Křestní jméno znamená vítězný - je nejlepším chytačem ve famfrpálu.
Voldemort, Lord - ve středověku existoval temný čaroděj Voldermortist. V jiném jazyce to znamenalo "Lord Zla" nebo "Temný lord". Legenda vypráví, že Voldermortist se jednou pokusil zničit Merlina, ještě pře Artušovou dobou (pan Weasley?). Dělal to pomocí očarování dobrých lidí a podplácení zlých. Legenda praví, že Merlin jej zničil pomocí jednoduchého paralyzujícího kouzla a jeho tělem nakrmil mnohohlavou bestii (Chloupek?) z jezera. Dáma z jezera poté osvobodila očarované a zničila zlé. To bylo asi dvanáct nebo třináct let před Artušem (skoro stejně dlouho, kolik uplynulo od porážky Voldemorta do Harryho příchod do Bradavic). V mnoha evropských jazycích má slovo "mort" význam spojený se smrtí. Ve francoužštině Vol de mort znamená "let smrti", popřípadě "utéci smrti".

W

Wingardium Leviosa (nadnášecí kouzlo) - "levo" je latinský výraz pro zvednout, nadzvednout.

Co se nevešlo

18. října 2006 v 15:55 | Kejsinka |  Harry Potter a Ohnivý pohár
Mafalda (Ohnivý pohár)
Už dříve jsem se zmínila o Weasleyovic sestřenici,která to dotáhla už celkem daleko než jsem ji vystřihla.Jako postava se mi strašně líbila takže jsem se ji vzdávala jen velice nerada,ale prostě nemohla splnit jí svěřený úkol,a tak jsem byla nucena ji vyškrtnout.

Mafalda je dcera bratrance pana Weasleyho,který pracuje jako knihovník a o kterém byla zmínka v HP a kámen mudrců.Tento knihovník se k panu a paní Weasleyovým choval velice špatně,ale po té co se jemu a jeho mudlovské ženě podařilo přivést na svět čarodějku poprosili je,jestli by jim pomohli začlenit Mafaldu do kouzelnického společenství než začne školní docházku v Bradavicích.Weasleyovi se uvolili k tomu,že ji u sebe nechají v létě (v téhle době se uskutečnilo Mistrovství světa ve famfrpálu)-to bylo rozhodnutí,kterého později velice litovali.Paní Weasleyová měla podezření,že se jí její rodiče prostě chtěli jen na chvíli zbavit,protože se z ní vyklubalo to nejhorší děvče,které kdy poznala.

Mafalda měla dát Harrymu, Ronovi a Hermioně informace o počínání Smrtijedů,protože jedna upovídaná dívka ze Zmiozelu, se kterou se kamarádí,prostě nedokážou držet jazyk za zuby o tom,co si říkají děti Smrtijedů o svých rodičích.Nakonec se mi tyto informace zdály být až moc důležité na to aby je věděla 11tiletá školou povinná dívka,proto jsem ji radši nahradila Ritou Holoubkovou,která se pro tuto roli hodí mnohem lépe.

To nejlepší na Mafaldě bylo to,že se naprosto dokonale mohla vyrovnat Hermioně(samozřejmě znalostmi) a Hermiona se ji snažila ve všem porazit a snažila se být ve všem lepší než ona.